Nawilżacz powietrza dla dzieci – jak i gdzie ustawić?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Nawilżacz powietrza dla dzieci to urządzenie przydatne szczególnie zimą, kiedy ogrzewanie prowadzi do nadmiernego przesuszenia powietrza w pomieszczeniach. Jaki wybrać i jak go używać, by pokój maluszka był odpowiednio nawilżony i oczyszczony? 

Po co nawilżacz powietrza dla dzieci?

Suche powietrze w pomieszczeniach, w których spędza się wiele godzin dziennie (np. sypialnia czy biuro) może niekorzystnie wpływać na ludzki organizm, prowadząc do jego nadmiernego przesuszenia.  

Objawy takie występują przeważnie zimą, w sezonie grzewczym. Sztuczne ogrzewanie powietrza prowadzi do jego wysuszania, co źle wpływa na funkcjonowanie przebywających w nim osób. Ponadto, zimą również powietrze na zewnątrz jest bardziej suche niż o innych porach roku. Kiedy temperatura spada poniżej zera, woda w nim zawarta zamarza i osadza się w postaci szronu. 

Konsekwencje suchego powietrza odczuwają nie tylko dorośli, ale też najmłodsi. Warto więc zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia w sypialni dziecka, który powinien oscylować w granicach 40-60%. Jak można go osiągnąć? Przede wszystkim dzięki systematycznemu wietrzeniu.

Wymiana powietrza w pomieszczeniach jest bardzo ważna dla ludzkiego zdrowia. Kiedy jednak wietrzenie okaże się niewystarczające, warto zastosować nawilżacz powietrza dla dzieci.


Jest to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia, korzystnego dla funkcjonowania organizmu. 

Nawilżacz powietrza w pokoju dziecka może znacząco poprawić jakość jego snu nocą i samopoczucie w ciągu dnia, niwelując dokuczliwe objawy przesuszenia organizmu, suchość skóry i błon śluzowych oraz ułatwiając swobodne oddychanie. 

Nawilżacz powietrza – czy warto?

Jedną z dokuczliwych konsekwencji przebywania w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest zbyt suche, jest kaszel. Jest to tzw. suchy kaszel bezproduktywny, czyli taki, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny.  

Często dokucza on dzieciom z powodu nadmiernie przesuszonej błony śluzowej gardła i dróg oddechowych. Sucha śluzówka traci odporność na działanie czynników zewnętrznych, szybko ulega podrażnieniu i wywołuje odruch duszącego, napadowego kaszlu. Przeważnie pojawia się on w nocy, przerywając spokojny sen dziecka. Co wówczas robić? Czy warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza dla dzieci? Jeśli u podłoża dolegliwości rzeczywiście leży zbyt suche powietrze, urządzenie powinno pomóc pozbyć się problemu, wyrównując poziom wilgoci w sypialni malucha. 

Nawilżacz powietrza dla niemowląt i dzieci posiada kilka zalet, dla których warto go mieć, kiedy powietrze w domu jest zbyt suche: 

  • podnosi wilgotność w powietrzu, 
  • wyrównuje poziom nawilżenia do tego optymalnego, 
  • niweluje objawy przesuszenia organizmu, takie jak sucha skóra czy kaszel. 

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Rodzajów nawilżaczy powietrza jest kilka, nie wszystkie jednak są tak samo skuteczne i bezpieczne w użytkowaniu, szczególnie dla najmłodszych.  

Do najpowszechniejszych należą: 

  • tradycyjny – w formie ceramicznego lub metalowego pojemnika na wodę do zawieszenia na grzejniku. Nie wymaga podłączenia do prądu, ale jest mało wydajny i tylko nieznacznie podnosi poziom nawilżenia;
  • parowy – podgrzewa wodę i generuje parę unoszącą się w powietrze. Parowy nawilżacz powietrza dla dzieci ma tę zaletę, że podgrzewana przez niego woda zostaje pozbawiona bakterii i innych drobnoustrojów, z drugiej jednak strony – niesie ryzyko poparzenia i może nieco podnosić temperaturę powietrza w pomieszczeniu, co nie zawsze jest pożądane;
  • ultradźwiękowy nawilżacz powietrza dla dzieci – rozbija cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków, tłocząc w powietrze drobną, delikatną mgiełkę;
  • ewaporacyjny nawilżacz powietrza – paruje na chłodno, wytwarzając niewidzialną mgiełkę, odpowiednio przefiltrowaną z wszelkich zanieczyszczeń. Ponieważ rozbija wodę mechanicznie, generuje największy spośród wszystkich nawilżaczy hałas.  

Jaki nawilżacz powietrza do pokoju dziecka sprawdzi się najlepiej? To zależy od wieku dziecka i indywidualnych potrzeb. Dla niemowląt, które jeszcze same się nie przemieszczają najbardziej odpowiedni może okazać się nawilżacz parowy. Dziecko, które samo jeszcze do niego nie podejdzie, nie może się poparzyć, a wydmuchiwana przez urządzenie para jest czysta i odkażona. W pokojach starszych pociech lepiej mogą się sprawdzić nawilżacze ultradźwiękowe lub ewaporacyjne, nie wytwarzające wysokich temperatur. 

Niektórzy rodzice wybierają nawilżacz powietrza z jonizatorem dla dzieci. Jonizacja sprawia, że wszelkie zanieczyszczenia z powietrza łatwiej przylegają do wbudowanego w urządzenie filtra, dzięki czemu pełni ono nie tylko funkcję nawilżającą, ale również oczyszczającą. 

Na co zwrócić uwagę wybierając nawilżacz powietrza dla dzieci?

Nawilżacz do pokoju dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny i wpływać korzystnie na zdrowie. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu kupować bardzo drogi sprzęt ze wszystkimi funkcjami dodatkowymi, takimi jak: 

  • jonizator, 
  • higrostat – urządzenie umożliwiające ustawienie pożądanego poziomu wilgotności powietrza, 
  • timer – umożliwiający ustawienie godzin, o których nawilżacz ma pracować, 
  • moduł wifi – dzięki niemu można sterować nawilżaczem zdalnie przez odpowiednią aplikację, itd. 

Przed wyborem urządzenia należy dokładnie zastanowić się, jakie funkcje nawilżacza dla dziecka rzeczywiście są potrzebne. Jeśli ktoś posiada w domu higrometr, może zrezygnować z higrostatu, bo może sam kontrolować poziom wilgotności. Osoby mieszkające w miejscach, gdzie powietrze jest czyste, nie będzie potrzebował dodatkowych filtrów lub jonizatora. 

Dla dzieci starszych spore znaczenie może mieć wygląd nawilżacza. Wybór urządzeń przeznaczonych dla dzieci jest ogromny, również jeśli chodzi o ich estetykę. Atrakcyjny wygląd może więc być dodatkowym atutem. 

Gdzie ustawić nawilżacz powietrza w pokoju dziecka? 

Nie tylko wybór odpowiedniego nawilżacza jest istotny, by dobrze spełniał on swoje funkcje. Ważne jest także jego właściwe ustawienie.  

Gdzie najlepiej ustawić nawilżacz powietrza? Przede wszystkim powinien on stać na płaskiej, stabilnej powierzchni – na podłodze lub przestronnym blacie, by zniwelować ryzyko jego spadnięcia lub przewrócenia się i uszkodzenia. Powinien także zostać umieszczony z dala od ścian, firan czy mebli. Wytwarzana przez niego mgiełka osadza się bowiem na przedmiotach dookoła i może źle na nie wpływać, powodując ich zawilgocenie. Powinien też stać z dala od grzejników, które mogą negatywnie wpływać na jego wydajność. 

Odpowiedź na pytanie, gdzie ustawić nawilżacz powietrza, nie jest zatem prosta. Nie powinien on również znajdować się zbyt blisko łóżka dziecka, by wilgotna mgiełka nie była przez nie bezpośrednio wdychana. Kiedy urządzenie używane w jest nocą, najlepiej ustawić je pośrodku pokoju, z dala od mebli i innych przedmiotów. 


Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia: 

  1. W. Maziarz, T. Pisarkiewicz, Technika sensorowa. Czujniki wilgotności http://home.agh.edu.pl/~maziarz/userfiles/downloads/TS-7-cz.wilgotnosci.pdf [28.07.2021] 
  2. A. Undrunas, K. Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol. 11, nr 4, str. 149-155  https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/54801/41732 [8.07.2021] 

Zobacz produkt:

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Produkty

DEXA to leki przeciwkaszlowe dopasowane do całej rodziny

Wybierz odpowiedni produkt dopasowany do wieku pacjenta

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Więcej →

DexaPINI®

Dekstrometorfan + wyciąg sosnowy i nalewka z owocu kopru włoskiego

Dla dzieci od 6 lat i dorosłych

Więcej →

DexaCAPS®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy i wyciąg z liścia melisy

Dla młodzieży powyżej 12 lat i dorosłych

Więcej →

Leki przeciwkaszlowe marki DEXA wskazane są do stosowania w stanach męczącego suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych.