Kaszel u dziecka w nocy – domowe sposoby

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Kaszel u dziecka w nocy jest dolegliwością uciążliwą, szczególnie gdy objawia się nagłymi atakami i uniemożliwia spokojny sen. Jego podłoża mogą być rozmaite. Najczęściej ma on postać kaszlu suchego, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie. Jak sobie z nim radzić domowymi sposobami? Co robić, by zniwelować dokuczliwe objawy? 

Dlaczego dziecko kaszle w nocy? 

Kaszel jest reakcją obronną organizmu, pomaga oczyszczać drogi oddechowe z drobnoustrojów lub innych ciał obcych. 
Kaszel u dziecka w nocy może mieć rozmaity charakter. Niekiedy trwa krótko, innym razem przybiera przedłużającą się lub nawet przewlekłą postać. Może występować tylko w nocy lub współistnieć z kaszlem pojawiającym się w ciągu dnia.  

Przeważnie jest suchy i napadowy. Skąd zatem się bierze? Najczęściej jest objawem infekcji. Może być również spowodowany czynnikami zewnętrznymi, np. zbyt suchym powietrzem. Często zdarza się, że dziecko kaszle tylko w nocy, śpiąc w klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu. Przyczyną jest tu przesuszenie śluzówki górnych dróg oddechowych wywołujące odruch kaszlowy. Bez podjęcia odpowiednich kroków problem się nasila. 

Ponieważ kaszel występujący u dzieci nocą jest szczególnie uciążliwy, warto wiedzieć, jakimi sposobami można go niwelować. Nie zawsze od razu trzeba sięgać po farmakologiczne rozwiązania. Są sytuacje (np. zbyt suche środowisko), w których sprawdzą się domowe sposoby i nie dojdzie do konieczności podawania leków. 

Kaszel tylko w nocy wymaga stosowania wszelkich środków w porze wieczornej, by ich działanie umożliwiało jak najdłuższy spokojny sen. Wyeliminowanie napadów suchego kaszlu nocą sprzyja regeneracji przesuszonej lub podrażnionej śluzówki. 

Domowe sposoby na kaszel w nocy u dziecka 

Kiedy podłożem kaszlu u dziecka okazuje się infekcja, stosowanie domowych sposobów ma jedynie charakter wspierający zalecone leczenie, ale skutecznie może przyspieszyć terapię i złagodzić uciążliwe objawy. 

Znane od lat i sprawdzone domowe metody na suchy kaszel w nocy u dziecka to m.in.: 

 • siemię lniane, 
 • imbir, 
 • miód, 
 • syrop z cebuli. 

Siemię lniane na suchy kaszel jest szczególnie skuteczne, kiedy podłożem dolegliwości jest przesuszona śluzówka górnych dróg oddechowych. Napar z siemienia ma gęstą i lepką konsystencję, która podczas jej spożywania oblepia śluzówkę, tworząc jej barierę ochronną, a dzięki właściwościom gojącym i nawilżającym, przyspiesza jej regenerację. 

Imbir na kaszel suchy działa najskuteczniej w postaci świeżej. Starty imbir warto zmieszać z miodem lub cukrem trzcinowym – takie połączenie wykazuje wysoką skuteczność w łagodzeniu suchego kaszlu, a zagęszczona mikstura – podobnie jak siemię lniane, dłużej utrzymuje się na śluzówce. 

Miód nie tylko wykazuje właściwości łagodzące, dzięki czemu podawany na suchy kaszel u dzieci w nocy pomaga łagodzić dokuczliwe objawy. Podnosi również odporność, co wspiera zwalczanie przeziębienia. Można łączyć go nie tylko z imbirem, lecz także z cytryną, cebulą lub anyżem. 

Od dawien dawna stosowany domowy sposób na nocny kaszel u dziecka to także syrop z cebuli. Jego przygotowanie jest proste – cebulę wystarczy pokroić w kostkę lub piórka, a następnie zasypać ją cukrem lub zalać miodem i odstawić do puszczenia soku. Łyżeczka syropu przed snem pozwala niwelować ryzyko napadów suchego kaszlu podczas snu. Cebula zawdzięcza swą skuteczność właściwościom przeciwzapalnym i spazmolitycznym. 

Co na kaszel u dziecka w nocy? 

Co na kaszel u dziecka w nocy może okazać się skuteczne, oprócz syropów i mikstur podawanych doustnie? Kiedy jest on suchy, duszący i powoduje podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych, bardzo ważne jest, by podawać dziecku odpowiednią ilość płynów nie tylko przed snem, ale w ciągu całego dnia. Pozwala to na przywrócenie właściwego nawilżenia śluzówki, a tym samym zniwelowanie napadów kaszlu.  

Niezwykle istotne jest również utrzymanie odpowiedniego nawilżenia środowiska, w którym dziecko śpi. Aby powietrze nie było zbyt suche, można wieczorem: 

 • wywietrzyć pokój (ważne, aby wietrzenie było krótkie, acz intensywne – najlepiej jest otworzyć okno na oścież na kilka minut. Pozwala to na wymianę powietrza, nie powodując jednocześnie nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia), 
 • zimą – położyć na grzejniku np. mokry ręcznik – parująca z niego woda skutecznie nawilża powietrze w pomieszczeniu, 
 • zastosować nawilżacz powietrza – należy jednak pamiętać, że nawilżaczy nie powinno się używać stale, po ustąpieniu dolegliwości lepiej powrócić do naturalnych metod, np. wietrzenia pokoju. 

Wietrzenie pomieszczeń nie tylko pomaga utrzymać w nich odpowiedni poziom wilgoci, ale również pozbyć się drobnoustrojów.  

Na suchy, męczący kaszel u dziecka w nocy można także zastosować inhalacje. Skuteczność w nawilżaniu śluzówki wykazuje sól fizjologiczna, którą najlepiej jest stosować przy pomocy nebulizatora zamieniającego płyn w drobną mgiełkę wdychaną wraz z powietrzem przez przeznaczoną do tego maseczkę. Sól fizjologiczna jest całkowicie bezpieczna, nie powoduje reakcji alergicznych, nawilża i przyspiesza regenerację podrażnionych błon śluzowych.  

Nocny kaszel u dziecka – jak pomóc? 

Podawanie syropów przeciwkaszlowych lub domowe sposoby na kaszel w nocy u dziecka należy traktować jedynie doraźnie lub wspomagająco wobec terapii lekarskiej. Jeśli suchy kaszel u dziecka podczas snu utrzymuje się dłuższy czas lub jego ataki są częste (dziecko kaszle nie tylko po zaśnięciu, ale też kilka razy w ciągu nocy i po niej) i powoduje znaczący dyskomfort, konieczna jest wizyta u lekarza celem ustalenia jego dokładnej przyczyny. Do lekarza należy udać się również wtedy, gdy poza kaszlem pojawią się inne objawy, np. gorączka, katar, osłabienie. 

Pojedynczy atak suchego kaszlu w nocy u dziecka można zwalczyćc doraźnie, nawilżając śluzówkę inhalacją lub intensywnym przewietrzeniem pokoju. Jeśli jednak dziecko kaszle podczas snu kilkakrotnie, a ataki są długie i podrażniają śluzówkę, doraźne rozwiązania i domowe metody mogą okazać się niewystarczające. Objawów takich nie można zatem lekceważyć, ponieważ brak zastosowania odpowiedniego leczenia w porę może doprowadzić do poważniejszych powikłań. 


Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz rodzinny Marta Falcman-Sobczak

Bibliografia: 

 1. Anna Jung, Anna Maślany, Przewlekły kaszel u dziecka – problem diagnostyczny i terapeutyczny, w: Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8 (2), str. 97-100 http://pimr.pl/artykul.php?a=295 7.01.2021 
 2. Aleksandra Undrunas, Krzysztof Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol. 11, nr 4, str. 149-155 https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/54801/41732 7.01.2021 
 3. Szumny, E. Szypuła, M. Szydłowski, E. Chlebda, M. Szypiec-Spring, A. Szumny, Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego, w: Dental and Medical Problems 2007, 44, 4, 507–515 https://www.dbc.wroc.pl/Content/2169/PDF/x14-szumn.pdf   7.01.2021 
 4. Jagiełło, E. Kołeczek, M. Horochowska, Z. Zdrojewicz, A. Głowaczewska, Bursztynowe źródło zdrowia – zastosowanie miodu we współczesnej medycynie, w: Medycyna Rodzinna 2018; 21(1): 64-69 http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2018/06/mr_2018_064-069.pdf 7.01.2021 

Zobacz produkt:

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Produkty

DEXA to leki przeciwkaszlowe dopasowane do całej rodziny

Wybierz odpowiedni produkt dopasowany do wieku pacjenta

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Więcej →

DexaPINI®

Dekstrometorfan + wyciąg sosnowy i nalewka z owocu kopru włoskiego

Dla dzieci od 6 lat i dorosłych

Więcej →

DexaCAPS®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy i wyciąg z liścia melisy

Dla młodzieży powyżej 12 lat i dorosłych

Więcej →

Leki przeciwkaszlowe marki DEXA wskazane są do stosowania w stanach męczącego suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych.