Mleko z miodem i czosnkiem – jak zrobić napój na kaszel?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Mleko z miodem i czosnkiem to jeden ze sprawdzonych, domowych sposobów na kaszel i Jak je najlepiej przygotować, by pomogło w walce z uporczywym, suchym kaszlem?
Mleko, miód, czosnek
Wielu osobom smak i zapach mleka z miodem i czosnkiem kojarzy się z dzieciństwem i domowymi sposobami na kaszel towarzyszący przeziębieniu. Dlaczego mikstura ta od pokoleń stosowana bywa przy tej uporczywej dolegliwości i na czym polega jej tajemnica? Otóż wszystkie jej składniki posiadają właściwości pomagające zwalczać dokuczliwe objawy.
Mleko jest niezwykle ważnym dla organizmu człowieka źródłem pożywienia. Jego podstawowymi składnikami odżywczymi są białka zawierające aminokwasy w proporcjach w pełni odpowiadających zapotrzebowaniu ludzkiego organizmu. Wartości odżywcze mleka są wzbogacone wysoką zawartością mikroelementów, w tym:
- wapnia,
- fosforu,
- magnezu,
- potasu,
- żelaza.
Mleko zawiera też większość potrzebnych człowiekowi witamin:
- duże ilości witaminy A i B,
- mniejsze – witamin C, D, E i K.
Od wieków ludziom dobrze znane są też prozdrowotne właściwości miodu. Miód wykazuje działanie antybakteryjne i wspiera układ immunologiczny, a także odporność organizmu, stymulując pracę odpowiedzialnych za nią komórek. Spożywany systematycznie i w dużych ilościach wspomaga więc mechanizmy obronne chroniące ciało przed wirusami, bakteriami i infekcjami.
Mleko z miodem i czosnkiem na kaszel
Znana od pokoleń mikstura będąca połączeniem mleka, miodu i czosnku skuteczna jest przede wszystkim jako wsparcie w walce z suchym kaszlem będącym niekiedy objawem infekcji czy np. przesuszenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Jako taki pojawia się przeważnie zimą, w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w ogrzewanych sztucznie pomieszczeniach staje się nadmiernie przesuszone.
Mleko z czosnkiem i miodem pomaga nawilżyć górne drogi oddechowe, jednocześnie zwalczając zalegające w nich szkodliwe drobnoustroje. Przesuszenie śluzówki prowadzi do podrażnień i wywołuje odruch kaszlowy, które z kolei pogłębia powstałe podrażnienia. W ten sposób zamyka się błędne koło, a suchy kaszel o charakterze napadowym zaczyna coraz częściej dawać znać o sobie. Wówczas najważniejsze jest przywrócenie błonie śluzowej odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz przyspieszenie jej regeneracji. Wszystkie powyższe procesy można skutecznie wesprzeć, stosując właśnie mleko z miodem i czosnkiem na kaszel suchy, duszący, atakujący szczególnie nocą.
Na czym polega działanie mikstury? Jedną z jej tajemnic jest oblepiająca gardło i przełyk kleista konsystencja. Tłuste mleko w połączeniu z gęstym, lepiącym się miodem nie spływa po śluzówce tak szybko, jak większość napojów. Jego warstwa pozostaje na niej na dłużej, pozwalając dobroczynnym substancjom na długotrwałe wnikanie w błonę śluzową, co znacząco wydłuża czas ich działania. Mleko i miód zatem nawilżają, a przy tym, wykazując właściwości regeneracyjne, przyspieszają gojenie podrażnień i mikrourazów powstałych na skutek kaszlu.
Do tego dochodzi jeszcze działanie czosnku. Jego miąższ również posiada lepką konsystencję, dzięki której bakteriobójcze działanie rośliny pozostaje wydłużone. Zwalczanie szkodliwych drobnoustrojów może zahamować rozwijającą się w drogach oddechowych infekcję i zniwelować występujące objawy.
Mleko z miodem i czosnkiem można również podawać dzieciom nawet tym w wieku przedszkolnym. Niektóre maluchy jednak źle znoszą czosnek, który może działać drażniąco na ich układ pokarmowy. Wówczas należy ograniczyć jego ilość w miksturze lub całkowicie z niego zrezygnować, podając tylko mleko z miodem.
Mleka z miodem i czosnkiem nie można podawać niemowlętom ze względu na ryzyko botulizmu śladowe ilości zarodników pleśni mogące występować w miodzie, mogą być groźne dla dzieci poniżej 1 rż).
Mleko z miodem i czosnkiem – przepis
Jak zrobić mleko z czosnkiem i miodem, by skutecznie zwalczało objaw suchego, uporczywego kaszlu? Nie ma jednego ściśle określonego przepisu na tę miksturę, a proporcje składników można nieco modyfikować według własnych potrzeb.
Do jednej szklanki mleka można dodać stołową łyżkę miodu i jeden przeciśnięty przez praskę lub starty na tarce ząbek czosnku. Jeśli ktoś dobrze znosi smak czosnku, a jego układ pokarmowy trawi go bez problemów, można zwiększyć ilość dodanych ząbków. Wówczas czosnek z miodem i mlekiem będzie wykazywał silniejsze właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
Jeśli jednak mikstura przeznaczona jest dla dziecka, ilość czosnku można zmniejszyć np. do połowy ząbka. U niektórych maluchów bowiem czosnek może wywoływać bóle brzucha, a nawet wymioty. Wówczas można też zastosować mleko z samym miodem.
Ilość miodu znacząco wpływa na smak napoju. Osoby pijące napoje niesłodzone mogą mieć problem ze spożywaniem zbyt słodkiego mleka, mogą więc zmniejszyć ilość miodu do czubatej łyżeczki. Należy jednak pamiętać, że miód skuteczny jest tylko wówczas, kiedy spożywa się go regularnie i w odpowiednich ilościach.
Miksturę należy więc pić nawet kilka razy dziennie, w zależności od nasilenia kaszlu. Zaleca się jej spożywanie wieczorem, ponieważ suchy kaszel często atakuje nocą, przerywając spokojny sen. Napój z mleka, czosnku i miodu powinno się wówczas wypić po kolacji, by nie spłukać go już z przełyku żadnym innym płynem lub pokarmem. Wtedy jego działanie zostaje maksymalnie wydłużone.
Ciepłe mleko z miodem
Często przy przeziębieniu stosuje się gorące napoje o charakterze rozgrzewającym lub działające napotnie. Jednak w przypadku napojów z dodatkiem miodu, ich temperatura nie może być zbyt wysoka, by miód nie stracił swoich dobroczynnych właściwości. Najlepiej, jeśli temperatura mleka w momencie dodawania miodu nie przekraczała 40⁰C. Wówczas zawarte w nim związki nie zostaną rozbite i wykażą swoje działanie.
Niektórzy do ciepłej mikstury dodają jeszcze inne składniki wzbogacające jej skład w witaminy i ważne dla człowieka mikroelementy. Niektórzy stosują więc mleko z czosnkiem, miodem i imbirem, ponieważ ten ostatni również wykazuje właściwości antybakteryjne i wpływa pozytywnie na obronne mechanizmy ludzkiego organizmu.
Do mleka z miodem i czosnkiem można także dodać trochę masła. Dodatkowy tłuszcz pomaga miksturze jeszcze lepiej oblepić podrażnioną śluzówkę, natłuszcza ją i tym samym wspomaga jej gojenie.
Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska
Bibliografia:
- J.Jagiełło, E. Kołeczek, M. Horochowska, Z. Zdrojewicz, A. Głowaczewska, Bursztynowe źródło zdrowia – zastosowanie miodu we współczesnej medycynie, w: Medycyna Rodzinna, 2018; 21(1): 64-69 http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2018/06/mr_2018_064-069.pdf [15.08.2021]
- A. Matwijczuk, M. Wójcik, Właściwości odżywcze tłuszczu mleka, w: Przegląd Hodowlany, nr 5/2011 http://ph.ptz.icm.edu.pl/wp-content/uploads/2016/12/3-Matwijczuk.pdf [15.08.2021]
- E. Dymarska, A. Grochowalska, H. Krauss, Z. Chęcińska-Maciejewska, Naturalne modyfikatory odpowiedzi immunologicznej, w: Problemy Higieny i Epidemiologii, 2016, 97(4): 297-307http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-4-297.pdf [15.08.2021]