Syrop na kaszel dla dzieci – jaki przeciwkaszlowy wybrać?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Syrop na kaszel dla dzieci może okazać się pomocny, kiedy dolegliwość utrudnia codzienne funkcjonowanie, męczy i przerywa sen. Warto jednak wiedzieć, jaki syrop podawać, by niwelował uporczywe objawy. 

Syrop na kaszel dla dzieci – zalety

Kaszel u dzieci to męcząca, uporczywa dolegliwość, która niekiedy trwa nawet kilka tygodni. Bywa tak, że pojawia się już jako pierwszy objaw infekcji i doskwiera jeszcze przez jakiś czas po jej ustąpieniu. Ważne jest więc, by wiedzieć, jak z nim postępować i jakie środki stosować. 

Syrop przeciwkaszlowy dla dzieci na kaszel suchy – czyli taki, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny – i tylko na taki rodzaj kaszlu powinno się je stosować. Często kaszel suchy  stanowi pierwszy symptom przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych, choć zdarza się również, że jest swego rodzaju „pozostałością” po przebytej chorobie. 

Syropy na suchy kaszel dla dzieci działają tak, że hamują sam odruch kaszlowy, pomagają więc łagodzić męczące ataki o charakterze napadowym. Zawsze przed zastosowaniem syropu na kaszel należy skonsultować stosowność takiego leczenia z lekarzem lub farmaceutą. 

Jakie zalety posiadają? 

  • Łatwość aplikacji – postać syropu wygodniejsza jest do podawania substancji dzieciom. Często zdarza się, że dzieci dopiero w wieku wczesnoszkolnym potrafią połykać tabletki w sposób pewny, bez ryzyka zakrztuszenia. Syrop niweluje to ryzyko i dlatego jest bezpieczny również dla młodszych pacjentów. 
     
  • Łatwość dawkowania – większość syropów przeciwkaszlowych dla dzieci posiada dołączoną do opakowania miarkę, ułatwiającą podanie małemu pacjentowi odpowiedniej dawki. W przypadku tabletek, które są niepodzielne lub przeznaczone do dzielenia wyłącznie na pół, kwestia ta nastręcza większych trudności. 
  • Skuteczność działania – syrop na suchy kaszel dla dzieci hamuje odruch kaszlu, za który odpowiedzialny jest rdzeń przedłużony w mózgu. Kiedy kaszlowi nie towarzyszy odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, jest on bezproduktywny i nie pełni funkcji oczyszczającej. Dlatego wówczas warto niwelować jego męczące ataki utrudniające niekiedy swobodne oddychanie czy spokojny, zdrowy sen. 
     
  • Możliwość podawania przed snem – nie wszystkie syropy na kaszel można podawać dzieciom wieczorem, ponieważ niektóre z nich wzmagają wręcz odruch kaszlowy. Syropy na kaszel suchy natomiast pomagają zapobiegać atakom dolegliwości w nocy, wspierając spokojny sen. 
     
  • Walory smakowe – wiele spośród dostępnych w aptekach syropów na kaszel dla najmłodszych posiada przyjemny smak, co ułatwia ich podawanie. Przeważnie są to słodkie smaki owocowe dobrze tolerowane i chętnie przyjmowane nawet przez kilkuletnie dzieci. 

Jaki syrop na suchy kaszel u dziecka?

Syrop przeciwkaszlowy dla dzieci z reguły podawany jest w celu zwalczania lub ograniczania ataków suchego kaszlu, które są uporczywe, zakłócają równomierne i swobodne oddychanie, a w nocy przerywają spokojny sen. Syrop na suchy kaszel u dziecka stosuje się też niekiedy celem złagodzenia podrażnień śluzówki powstałych w wyniku dokuczliwych objawów. Zdarza się, że przyczyną suchego kaszlu w ogóle nie jest infekcja ani przeziębienie, a jedynie nadmierna suchość środowiska, w którym przebywa dziecko w ciągu dnia lub w nocy. Śluzówka zostaje przesuszona, a to wywołuje odruch kaszlowy. Kaszel nasila wówczas podrażnienia i problem samoistnie się pogłębia. 

Syrop łagodzący kaszel dla dzieci przeważnie ma dość gęstą, lepką konsystencję. Dzięki temu powleka i osłania podrażnioną śluzówkę, zapewniając jej nawilżenie i wspierając regenerację. Podawany na noc najskuteczniej pełni tę funkcję, ponieważ przez dłuższy czas nie jest spłukiwany z gardła i ścian przełyku spożywanymi płynami i posiłkami. 

Syrop na kaszel dla dzieci na noc lub do stosowania w ciągu dnia może mieć różny skład. Niemniej jednak najczęściej stosowaną w tego rodzaju preparatach substancją czynną jest dekstrometorfan – organiczny związek chemiczny wykorzystywany w medycynie pod postacią bromowodorku dekstrometorfanu. Dobrze wchłania się on z przewodu pokarmowego, dlatego jego działanie może być zauważone już kilkanaście minut po zażyciu, a efekty  utrzymują się przez kilka godzin. Substancja ta hamuje kaszel różnego pochodzenia, ponieważ działa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, odpowiedzialny za powstawanie samego odruchu kaszlowego. 

Innymi substancjami spotykanymi w syropach na kaszel dla dzieci są m. in.: 

  • butamirat – hamuje odruch kaszlowy, działając na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym i rozkurczając nieco mięśnie oskrzeli, 
  • lewodropropizyna – działa przeciwkaszlowo, nie wpływając na ośrodkowy układ nerwowy. 

Domowe sposoby na kaszel dla dzieci

Oprócz tradycyjnego syropu kaszlowego dostępnego w aptece, istnieje wiele domowych sposobów na niwelowanie duszącego, suchego kaszlu. 

Wśród nich wymienić należy: 

  • inhalacje z soli fizjologicznej –nawilżają przesuszoną lub podrażnioną śluzówkę dróg oddechowych, przyspieszając jednocześnie jej regenerację, 
  • wietrzenie pomieszczeń – regularne wietrzenie zapewnia osobom przebywającym w pomieszczeniu dostęp świeżego powietrza o odpowiednim poziomie nawilżenia, co zapobiega przesuszaniu się śluzówki dróg oddechowych oraz zapewnia regenerację miejsc podrażnionych i hamuje suchy kaszel, 
  • picie dużej ilości wody – odpowiednie nawadnianie organizmu jest podstawą utrzymywania śluzówki dróg oddechowych w dobrej kondycji. Jej nawilżenie niweluje jedną z podstawowych przyczyn suchego kaszlu, 
  • picie płynów nawilżających i łagodzących gardło i przełyk, np. mleka z masłem, naparu z siemienia lnianego. Tłuste czy lepkie płyny wyściełają gardło, tworząc dla niego barierę ochronną i przyspieszając gojenie podrażnień. 

Oprócz wymienionych metod można stosować domowy syrop na kaszel dla dziecka. Najczęściej sporządzanymi są: 

  • syrop z cebuli na suchy kaszel – cebula wykazuje właściwości przeciwzapalne i spazmolityczne, dlatego łagodzi suchy kaszel. Można stosować ją zarówno w ciągu dnia jak i na noc. Przygotowanie syropu jest proste i nie zabiera wiele czasu. Wystarczy pokroić cebulę w cienkie plasterki lub drobną kostkę, zasypać ją cukrem, ewentualnie zalać miodem i poczekać, aż puści sok (np. odstawiając na całą noc pod przykryciem). Miód również wykazuje działanie przeciwkaszlowe, dlatego w połączeniu z nim cebula może okazać się jeszcze skuteczniejsza; 
  • syrop z sosny na suchy kaszel – pędy sosny zwyczajnej są źródłem olejku sosnowego wykazującego właściwości przeciwzapalne. Zawiera on flawonoidy, sole mineralne, które regulują gospodarkę wodną organizmu oraz witaminę C wspomagającą układ odpornościowy. Dobry syrop z sosny robi się wiosną, kiedy jej pędy są młode, lepkie i pełne soku. Zebrane wówczas pędy należy opłukać w letniej wodzie, a po odsączeniu pokroić na małe kawałki lub utrzeć w moździerzu. Rozdrobnione pędy należy zasypać cukrem i odstawić w zamkniętym naczyniu (najlepiej w słoiku) na kilka tygodni. Po tym czasie gotowy syrop można odcedzić przez sitko i przechowywać w chłodnym miejscu. Zawarte w sośnie olejki eteryczne dodatkowo udrożniają górne drogi oddechowe, przyspieszając ustępowanie dokuczliwych objawów. 


Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: merytoryczna: mgr farm. Wojciech Ziółkowski

Bibliografia: 

  1. Aleksandra Undrunas, Krzysztof Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol. 11, nr 4, str. 149-155  https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/54801/41732 7.01.2021 
  2. D. Szumny, E. Szypuła, M. Szydłowski, E. Chlebda, M. Szypiec-Spring, A. Szumny, Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego, w: Dental and Medical Problems 2007, 44, 4, 507–515  https://www.dbc.wroc.pl/Content/2169/PDF/x14-szumn.pdf   19.01.2021 
  3. J. Jagiełło, E. Kołeczek, M. Horochowska, Z. Zdrojewicz, A. Głowaczewska, Bursztynowe źródło zdrowia – zastosowanie miodu we współczesnej medycynie, w: Medycyna Rodzinna 2018; 21(1): 64-69 http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2018/06/mr_2018_064-069.pdf 19.01.2021 
  4. Ewa Chlebda, Dorota Szumny, Jan Magdalan, Adam Szeląg, Dekstrometorfan – charakterystyka leku https://ptfarm.pl/pub/File/FP/2_2009/dekstrometorfan.pdf 19.01.2021 

Zobacz produkt:

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Produkty

DEXA to leki przeciwkaszlowe dopasowane do całej rodziny

Wybierz odpowiedni produkt dopasowany do wieku pacjenta

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Więcej →

DexaPINI®

Dekstrometorfan + wyciąg sosnowy i nalewka z owocu kopru włoskiego

Dla dzieci od 6 lat i dorosłych

Więcej →

DexaCAPS®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy i wyciąg z liścia melisy

Dla młodzieży powyżej 12 lat i dorosłych

Więcej →

Leki przeciwkaszlowe marki DEXA wskazane są do stosowania w stanach męczącego suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych.