Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Domowe sposoby

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Poznaj profesjonalne oraz domowe sposoby pozwalające utrzymać właściwą wilgotność w mieszkaniu. Zobacz, jak proste są działania, dzięki którym możesz zredukować objawy kaszlu będącego efektem przesuszenia śluzówek. 

Jak nawilżyć powietrze w domu? 

Suche powietrze w domu jest częstą przyczyną uporczywego, utrzymującego się przez dłuższy czas kaszlu. Objaw ten związany jest z przesuszeniem śluzówek. Prawidłowa wilgotność pomieszczeń to 40-60 procent. W rzeczywistości warunki do życia w wielu domach istotnie odbiegają od przyjętych norm.  

Jak rozpoznać suche powietrze w domu? Wskazywać na to będą między innymi: 

  • chroniczny lub nawracający suchy kaszel u domowników; 
  • uczucie suchości w ustach, drapanie w gardle, przesuszenie oczu; 
  • suchość i brak elastyczności skóry, skłonność do jej pękania; 
  • problemy z zasypianiem, niska jakość snu; 
  • skłonność do częstych infekcji i cięższy ich przebieg; 
  • widoczne z biegiem lat przesuszenie mebli, pękanie oklein itd.  

Podejrzewając nadmierną suchość powietrza, warto nabyć higrometr, czyli proste urządzenie mierzące wilgotność w pomieszczeniach. Jeśli faktycznie okaże się ona zbyt niska, należy podjąć kilka prostych działań, które w szybki i łatwy sposób poprawią warunki mieszkania. Warto mieć na uwadze, że nawilżanie powietrza w domu w istotny sposób przyczynia się do redukcji suchego, nieinfekcyjnego kaszlu. Jak nawilżyć powietrze w domu? Istnieje wiele sprawdzonych metod, które z powodzeniem możesz zastosować w pokoju twojego dziecka, zarówno zimą, jak też latem.  

Należy pamiętać, iż kaszel wywołany suchym powietrzem nie jest kaszlem, w którym stosuje się leki przeciwkaszlowe. W takim wypadku należy jedynie nawilżać powietrze. 

Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka? 

Niezależnie od pory roku i przyczyn utrzymującej się suchości, najbardziej efektywnym antidotum jest zakup profesjonalnego urządzenia nawilżającego. Jaki wybrać nawilżacz powietrza do pokoju dziecka? Jak działa tego typu sprzęt i czy jest bezpieczny? Na rynku dostępne są nawilżacze: 

  • ewaporacyjne (dyfuzyjne) – za pomocą wmontowanego wentylatora zasysają suche powietrze i przepuszczają je przez zanurzony w zbiorniku z wodą filtr lub obrotowy dysk. Tak nawilżone powietrze rozpylane jest w pokoju w postaci delikatnej mgiełki;  
  • parowe (termiczne) – napełnione wodą, która doprowadzana jest do wrzenia za pomocą specjalnej grzałki. Wytworzona w ten sposób para zwiększa wilgotność w domu;  
  • ultradźwiękowe – rozbijają cząsteczki wody za pomocą fal o bardzo wysokiej częstotliwości, a następnie rozpylają jej drobiny;   
  • ceramiczne – to nic innego, jak zwykłe naczynia przeznaczone do zawieszenia na kaloryferze, po uprzednim napełnieniu wodą.  

Najlepszy nawilżacz dla dziecka? Za najbezpieczniejsze uchodzą urządzenia ewaporacyjne, które zapewniają naturalną wymianę powietrza. Są przy tym energooszczędne i stosunkowo wydajne. Główną ich wadą są wyższe koszty zakupu oraz konieczność wymiany filtrów co kilka tygodni. Nawilżacze parowe są tanie w zakupie, ale pobierają dużo prądu oraz mogą niekorzystnie podnosić temperaturę, zwłaszcza w małym pokoju. Urządzenia ultradźwiękowe wzbudzają kontrowersję z uwagi na fakt, że w rozpylanej przez nie mgiełce jest nie tylko woda, ale i wszystkie ewentualnie znajdujące się w niej zanieczyszczenia. Dlatego jeśli nawilżacze te mają być używane w dziecięcym pokoju, to jedynie z użyciem wody destylowanej. Tradycyjne, proste dzbanki ceramiczne są całkowicie bezpieczne, ale mało wydajne.  

Jak długo można używać urządzenie? Kryterium jest czas potrzebny do uzyskania właściwego nawilżenia powietrza w pokoju dziecka. Jest on różny w zależności od wydajności urządzenia, wielkości pomieszczenia oraz stopnia jego przesuszenia. Zazwyczaj do osiągnięcia właściwego efektu potrzeba około 3 godzin, nie jest to jednak regułą. Uwaga, jeśli wilgotność przekracza 60 proc., nawilżacz powinien zostać odłączony.  

Jak nawilżyć powietrze w pokoju latem?  

Suche powietrze w domu latem jest problemem, na który zwraca się uwagę stosunkowo rzadko, a którego przyczyną może być:  

  • wysoka temperatura na zewnątrz i wewnątrz mieszkania; 
  • nie otwieranie okien, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza; 
  • niedostateczna ilość roślin w otoczeniu budynku oraz w samym mieszkaniu; 
  • zanieczyszczenia przemysłowe, kurz, dym papierosowy.  

Latem zaleca się, by stosowane nawilżacze wyposażone były dodatkowo w funkcje oczyszczania powietrza, co jest nieodzowne zwłaszcza w przypadku alergików. Oprócz tego suche powietrze w pokoju można skutecznie nawilżać stosując takie rozwiązania, jak:  

  • regularnie wietrzenie pokoju, w którym śpi dziecko; 
  • w miarę możliwości, utrzymywanie temperatury w graniach 20-25 stopni Celsjusza; 
  • systematycznie i dokładne odkurzanie pomieszczenia, unikanie palenia papierosów etc. 

Jak nawilżyć powietrze w pokoju zimą?

Zimą, w tak zwanym sezonie grzewczym, nadmierna suchość pomieszczeń to przede wszystkim efekt działania gorących kaloryferów. Dodatkowo utrzymywaniu wilgotności na właściwym poziomie nie służą szczelnie zamknięte i rzadko otwierane okna, a także niewielka przewiewność materiałów, z których wykonane są ściany. Problem ten w szczególności zauważany jest w blokach z wielkich płyty. Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu zimą? Przede wszystkim za pomocą nawilżaczy. Bardzo ważne jest też, by mimo panującego na zewnątrz chłodu, regularnie otwierać okna, wietrząc mieszkanie przynajmniej raz dziennie. Często praktykowane przez rodziców utrzymywanie bardzo wysokiej temperatury w pokoju dziecka jest błędem i może prowadzić do przegrzewania malucha, odparzeń, a także wysuszania śluzówek, czego efektem jest męczący kaszel. Czym jeszcze nawilżać powietrze w domu?  

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza  

Jak nawilżyć powietrze bez nawilżacza? Czy można to zrobić nie wydając ani złotówki? Tak.  

Warto stosować stare sprawdzone domowe sposoby na nawilżanie powietrza. Najlepiej, sprawdzą się: 

  • okładanie kaloryferów mokrymi ręcznikami – obniża to temperaturę w pokoju, a parująca woda szybko nawilża pomieszczenie; 
  • zawieszanie na kaloryferze dzbanków, kubków czy butelek z zimną wodą, działających na identycznej zasadzie, jak proste nawilżacze; 
  • rozwieszanie w mieszaniu prania – zimą w pobliżu kaloryferów, latem na wprost okna, przez które wpada słońce; 
  • wstawienie do domu roślin doniczkowych, oddających wilgoć do otoczenia, takich jak palma, paproć, bluszcz, a także regularne ich podlewanie.  


Autor: Piotr Brzózka
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia: 

  1. Aleksandra Undrunas, Krzysztof Kuziemski, Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol 11, no 4. 
  1. Poprawa jakości powietrza. Aspekty prawidłowego użytkowania mieszkań i domów -mikroklimat mieszkań, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, https://www.wfosgw.poznan.pl/wp-content/uploads/2018/05/5_Aspekty-prawidlowego-użytkowania-mieszkań.pdf [data dostępu:28.01.2021].  

Zobacz produkt:

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Produkty

DEXA to leki przeciwkaszlowe dopasowane do całej rodziny

Wybierz odpowiedni produkt dopasowany do wieku pacjenta

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Więcej →

DexaPINI®

Dekstrometorfan + wyciąg sosnowy i nalewka z owocu kopru włoskiego

Dla dzieci od 6 lat i dorosłych

Więcej →

DexaCAPS®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy i wyciąg z liścia melisy

Dla młodzieży powyżej 12 lat i dorosłych

Więcej →

Leki przeciwkaszlowe marki DEXA wskazane są do stosowania w stanach męczącego suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych.

Wiedza

więcej o suchym kaszlu →