Inhalacje na suchy kaszel – z czego zrobić?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Inhalacje na suchy kaszel są skuteczne przede wszystkim ze względu na swoje nawilżające właściwości. Nawilżając śluzówkę, przyspieszają jej regenerację i czynią ją mocniejszą i odporniejszą. Z czego są najlepsze?

Inhalacje na suchy kaszel

Suchy kaszel to uporczywa dolegliwość, która przytrafia się osobom w każdym wieku. Bywa zapowiedzią rozwijającej się infekcji, innym razem jest pozostałością po przeziębieniu. Niekiedy też wywołują go czynniki zewnętrzne, jak choćby suche powietrze.
Ma napadowy charakter i utrudnia swobodne oddychanie. Często atakuje nocą, przerywając spokojny sen. Dlatego wielu pacjentów pyta, co robić, kiedy się pojawi i jak łagodzić jego objawy. W aptekach dostępnych jest wiele leków przeciwkaszlowych ograniczających odruch kaszlu. Przynoszą one doraźną ulgę w męczących napadach, jednak ich skuteczność można podnieść, niwelując jego przyczynę – suchość i podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych. Sprawdzoną metodą na wspomaganie nawilżenia i regeneracji są inhalacje.

Jakie inhalacje na suchy kaszel są zalecane? Można wykonywać je na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszymi są:

  • tradycyjne inhalacje, czyli wdychanie pary unoszącej się nad ciepłą wodą lub naparem,
  • nebulizacje – wdychanie płynu rozbitego na drobne kropelki za pomocą nebulizatora.

Zarówno jedną, jak i drugą metodą, można dostarczać drogom oddechowym różnych substancji (choć nie wszystkie można podawać za pomocą nebulizatora!).

Z czego inhalacje na suchy kaszel są skuteczne? Mogą one być wykonywane z zastosowaniem leków, niektórych substancji naturalnych, naparów ziołowych, olejków eterycznych, czy też samej soli fizjologicznej. 

Inhalacje na suchy kaszel z soli fizjologicznej

Na kaszel wywołany suchym powietrzem lub będący pozostałością po przebytej infekcji można stosować inhalacje z soli fizjologicznej. Sól fizjologiczna to 0,9% roztwór chlorku sodu, bezpieczny dla organizmu, ponieważ jest obojętny dla ludzkich tkanek. Podczas inhalacji jako mgiełka osadza się na ścianach dróg oddechowych, nawilżając ich błonę śluzową.

Jaką sól do inhalacji na suchy kaszel najlepiej wybrać? Najwygodniejszą z dostępnych form jest sól w ampułkach będąca roztworem 0,9-procentowym. Ampułki są sterylne w środku i przeznaczone do jednorazowego użytku, co podnosi bezpieczeństwo ich stosowania. Wystarczy oderwać ich końcówkę, a zawartość wycisnąć do inhalatora. Inhalator rozbija płyn na drobne kropelki, które w postaci mgiełki są wdychane ustami lub nosem i osadzają się na śluzówce dróg oddechowych. Istnieją również gotowe wyroby medyczne przeznaczone stricte do nebulizacji zawierające roztwór chlorku sodu w różnych stężeniach lub z dodatkiem substancji nawilżających np. kwasu hialuronowego.

Ile razy można robić inhalacje z soli fizjologicznej w ciągu doby? Sól nie powoduje podrażnień ani reakcji alergicznych i właściwie nie da się jej przedawkować, więc inhalacje można wykonywać nawet kilka razy dziennie. Jednak, jak wszystkie inhalacje, również te z soli mogą chwilowo wzmagać odruch kaszlowy, co jest reakcją układu oddechowego na obecność płynu w oskrzelach i płucach. Nie zaleca się więc zbyt częstego stosowania inhalacji lub wykonywania ich bezpośrednio przed snem.

Sól fizjologiczna na suchy kaszel jest skuteczna i przynosi ulgę dzięki działaniu nawilżającemu i regenerującemu. Przyspiesza gojenie podrażnień i mikrouszkodzeń powstających na śluzówce podczas napadów kaszlu.

Olejki do inhalacji na suchy kaszel

Jedną z najstarszych metod inhalacji są te z zastosowaniem olejków eterycznych. Olejki takie to lotne substancje będące mieszaniną kilkudziesięciu, a czasem – kilkuset związków chemicznych, zawarte w roślinach. Pozyskuje się je różnymi metodami, najczęściej jednak – na drodze destylacji lub hydrodestylacji.

Różne olejki wykorzystywane w celach prozdrowotnych mają różne właściwości:

  • antyseptyczne – zwalczają bakterie, grzyby i inne szkodliwe drobnoustroje,
  • łagodzące – niektóre niwelują odruch kaszlowy i ułatwiają swobodne oddychanie, rozszerzając drogi oddechowe.

Niekiedy przy uporczywym kaszlu zaleca się olejki eteryczne dla dzieci, jednak w przypadku najmłodszych pacjentów zawsze przed ich zastosowaniem należy poradzić się lekarza. Zdarza się bowiem, że olejki wywołują reakcję alergiczną lub nadwrażliwość organizmu i wówczas mogą nawet pogłębić problem.

Inhalację z zastosowaniem olejków eterycznych można zrobić samemu, w domowych warunkach, a potrzebne są do tego jedynie: olejek, ciepła woda, dowolne naczynie (np. miseczka lub kubek). Kilka kropli oleju wystarczy wlać do ciepłej wody i wdychać głęboko uwalniające się opary.

Nebulizacja na suchy kaszel 

Nebulizacja jest jednym z rodzajów inhalacji. Wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia zwanego nebulizatorem, który jest niczym innym jak inhalatorem z pojemniczkiem na lek, ze specjalną membraną rozbijającą płyn na odpowiedniej wielkości cząsteczki. Do pojemniczka tego wlewa się płyn, z zastosowaniem którego ma zostać wykonana inhalacja. Urządzenie następnie rozbija ciecz na drobne kropelki, wydmuchując delikatną mgiełkę przez maskę, ustnik lub końcówkę do nosa. 

Wdychana mgiełka osadza się na ścianach dróg oddechowych, działając różnie, w zależności od użytej substancji. Nebulizacja na suchy kaszel spowodowany np. suchym powietrzem jest skuteczna, ponieważ działa nawilżająco na błonę śluzową, przyspieszając jej regenerację i wspierając naturalną odporność. W takim wypadku wystarczy nebulizacja z soli fizjologicznej działająca łagodząco i niwelująca uporczywe objawy. 

Aby nebulizacja na kaszel była jak najbardziej skuteczna, warto przeprowadzać ją wg pewnych zasad: 

  • wykonywać ją w pozycji siedzącej, 
  • spokojnie i głęboko wdychać rozpylaną mgiełkę, 
  • unikać inhalacji bezpośrednio przed posiłkiem lub bezpośrednio po nim, 
  • dbać i czystość inhalatora, myjąc go i dezynfekując po każdym użyciu. 
  • pamiętać, że maska powinna szczelnie obejmować twarz. 


Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia: 

  1. Aleksandra Undrunas, Krzysztof Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol. 11, nr 4, str. 149-155 
  2. ABC nebulizacji, pod red. M. Pirożyńskiego, Gdańsk, 2015 
  3. D. Szumny, E. Szypuła, M. Szydłowski, E. Chlebda, M. Szypiec-Spring, A. Szumny, Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego, w: Dental and Medical Problems 2007, 44, 4, 507–515 https://www.dbc.wroc.pl/Content/2169/PDF/x14-szumn.pdf  [24.04.2021] 

Zobacz produkt:

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Produkty

DEXA to leki przeciwkaszlowe dopasowane do całej rodziny

Wybierz odpowiedni produkt dopasowany do wieku pacjenta

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Więcej →

DexaPINI®

Dekstrometorfan + wyciąg sosnowy i nalewka z owocu kopru włoskiego

Dla dzieci od 6 lat i dorosłych

Więcej →

DexaCAPS®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy i wyciąg z liścia melisy

Dla młodzieży powyżej 12 lat i dorosłych

Więcej →

Leki przeciwkaszlowe marki DEXA wskazane są do stosowania w stanach męczącego suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych.

Wiedza

więcej o suchym kaszlu →