Drapanie w gardle i kaszel – co oznacza i co stosować?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Drapanie w gardle i kaszel to nieprzyjemne objawy, z którymi często zmagają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Potrafią być na tyle męczące, że powodują nie tylko permanentny dyskomfort, ale wręcz zaburzają codzienne funkcjonowanie, czy spokojny sen. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić i co stosować na ich złagodzenie.   

Drapanie w gardle i kaszel

Drapanie w gardle i kaszel to uciążliwe symptomy, które mogą się ujawnić pod wpływem różnorodnych czynników. Często towarzyszą im charakterystyczne łaskotanie, świąd, chrypka, czy suchość w obrębie gardła, które zmuszają do ciągłego odchrząkiwania i zmagania się z nieustannym odruchem kaszlowym.  

Problem ten jest dość powszechny i w równym stopniu może dotyczyć dzieci, jak i dorosłych, bez względu na płeć. Co sprawia, że się pojawia? 

Suchy kaszel i drapanie w gardle w wielu przypadkach są wynikiem podrażnienia, uszkodzenia, czy przesuszenia błony śluzowej gardła na skutek: 

  • infekcji, np. przeziębieniowej, 
  • przebywania w warunkach zbyt suchego, klimatyzowanego, ciepłego lub zimnego powietrza, 
  • niedostatecznego nawodnienia organizmu, 
  • narażenia na dym nikotynowy, pyły oraz inne zanieczyszczenia, 
  • obecności ciała obcego w przełyku,  
  • przeciążenia aparatu mowy, czyli nadwyrężenia strun głosowych, 
  • nadmiernego wysiłku fizycznego, 
  • nadreaktywności oskrzeli po przebytej chorobie, np. wirusowym zapaleniu dróg oddechowych, 
  • przyjmowania niektórych leków, 
  • pobudzenia receptorów poza układem oddechowym, 
  • stanu zapalnego w obszarze zatok przynosowych, krtani, czy gardła.  

Zatem do dyskomfortu w gardle związanego z drapaniem i suchym kaszlem mogą prowadzić zarówno różnorodne patogeny, jak i warunki atmosferyczne, skażenie powietrza, alergeny, substancje chemiczne, czy mechaniczne urazy. 

Należy zaznaczyć, że leki przeciwkaszlowe dostępne bez recepty, można stosować bez konsultacji lekarskiej, ale tylko w sytuacji, gdy suchy kaszel towarzyszy współistniejącej infekcji oraz gdy kaszel ten nie trwa dłużej niż 7 dni. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu dokładniejszego zbadania przyczyny występowania suchego kaszlu. 

Drapanie w gardle i kaszel wieczorem

Czy łaskotanie w gardle pobudzające kaszel może przybierać na sile wieczorem i w nocy? Tak, chociaż intensywność objawów nie jest zazwyczaj bezpośrednio związana z samą porą dnia, czy nocy.  

Ataki kaszlu i drapanie w gardle mogą w tym przypadku dotyczyć chociażby zmiany pozycji ciała na leżącą. Wówczas rzadziej oczyszczamy drogi oddechowe, a wydzieliny z nosa lub zatok łatwiej spływają na tylną ścianę gardła. 

Wieczorem potrafią również przybrać na sile reakcje uczuleniowe, na niektóre czynniki drażniące, na przykład substancje chemiczne, z którymi mieliśmy kontakt w ciągu dnia oraz refluks żołądkowo-przełykowy. 

Drapanie w gardle i kaszel wieczorem są również często związane z warunkami, jakie panują w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Zbyt mała wilgotność powietrza, szczególnie jesienią i zimą przy włączonych grzejnikach oraz niewystarczające wietrzenie wnętrza mogą prowadzić do wysuszenia śluzówki, a tym samym wywołania opisywanych reakcji ze strony gardła i układu oddechowego. 

Uczucie dyskomfortu w gardle oraz suchy kaszel wieczorami i w nocy są dodatkowym obciążeniem dla organizmu, gdyż zaburzają zdrowy sen i regenerację. Jeśli, więc takie dolegliwości utrzymują się zbyt długo lub mają skłonność do nawracania to koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 

Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle

Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle uzależnione są przede wszystkim od podłoża dolegliwości. Warto, więc na początek zdiagnozować objawy, aby móc spokojnie sięgnąć po naturalne metody terapeutyczne. 

Przed wdrożeniem jakiejkolwiek kuracji należy również pamiętać, że leczenie domowymi sposobami ma za zadanie łagodzić symptomy, ale w większości przypadków nie likwiduje przyczyny problemu. 

Co nie zaszkodzi, a może pomóc? Z pewnością: 

  • nawilżanie powietrza – czy to przy pomocy specjalnych urządzeń, czy tradycyjnych pojemników z wodą lub mokrych ręczników na kaloryferze; 
  • wymiana i oczyszczanie powietrza – częste wietrzenie pomieszczenia, szczególnie w przypadku infekcji, astmy, czy po rozprzestrzenieniu dymu lub środków chemicznych. Można również rozważyć nabycie profesjonalnego oczyszczacza powietrza; 
  • ochrona przed alergenami – regularne sprzątanie, pozbywanie się kurzu, roztoczy, czy zwierzęcej sierści, ale również zamykanie okien oraz unikanie spacerów w okresie kwitnienia uczulających roślin; 
  • nawadnianie organizmu – najlepiej niegazowaną wodą, ewentualnie herbatą i ziołami, co pomoże utrzymać odpowiednie nawilżenie śluzówki gardła. 

Pomocne mogą okazać się również mikstury, napary, olejki, płyny, czy aerozole stworzone na bazie składników naturalnego pochodzenia. Na drapanie w gardle i suchy kaszel można stosować: 

  • siemię lniane w postaci naparu do picia lub płukania – nawilży, natłuści oraz osłoni błonę śluzową rodzajem powłoki ochronnej; 
  • własnoręcznie przygotowane syropy do picia na bazie cebuli, buraków, miodu i czosnku – różne konfiguracje wymienionych produktów działają antyseptycznie, łagodząco oraz wzmacniająco na organizm; 
  • zioła w formie herbatek i naparów do picia, płynów do płukania gardła, syropów, czy naturalnych pastylek do ssania – w tym przypadku sprawdzają się m.in. szałwia, lipa, porost islandzki, rumianek, czystek, tymianek, podbiał, mech irlandzki, mięta pieprzowa, czy dziewanna; 
  • inhalacje – z dodatkiem soli fizjologicznej lub kuchennej, czy wybranych olejków, np. eukaliptusowego, rozmarynowego, sandałowego, z majeranku bądź sosny. 

Powyższe sposoby na drapanie w gardle i kaszel można wykorzystywać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zapytać o poradę lekarza, szczególnie w przypadku najmłodszych, czy kobiet w ciąży. 

Co na drapanie w gardle i suchy kaszel?

Podobnie, jak w przypadku domowych sposobów leczenia, terapia medykamentami dobierana jest na podstawie rozpoznania źródła zaburzenia.  

Preparaty dostępne na rynku mają przede wszystkim niwelować uporczywe łaskotanie i drapanie w gardle, łagodzić podrażnienie, nawilżać oraz działać przeciwkaszlowo. 

W stanach suchego kaszlu o zróżnicowanej etiologii, który nie jest związany z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych, zastosowanie znajduje m.in. substancja czynna o nazwie dekstrometorfan bromowodorku, czy naturalne wyciągi roślinne. Znaleźć je można m. in. w składzie syropu lub kapsułek na suchy kaszel. 

Wybierając konkretny lek na suchy kaszel i drapanie w gardle należy zwrócić uwagę nie tylko na jego formułę, ale również dokładne przeznaczenie. Z reguły inne produkty dedykowane są osobom dorosłym, a inne dzieciom w różnych grupach wiekowych. 


Autor: Marta Roszkowska
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia: 

  1. Cohen H.A., Rozen J., Kristal H., Laks Y., Berkovitch M., Uziel Y., Kozer E., Pomeranz A., Efrat H., Effect of Honey on Nocturnal Cough and Sleep Quality: A Double-blind, Randomized, Placebo-Controlled Study, “Pediatrics” 2012, no. 130(3), s. 465–71. 
  2. Oduwole O., Meremikwu M.M., OyoIta A., Udoh E.E., Honey for Acute Cough in Children, “Cochrane Database of Systematic Reviews” 2012, no. 21(3), s. 1–42. 
  3. Bociek A., Suplementy i substancje pochodzenia naturalnego wspomagające zapobieganie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych [w:] Problemy nauk medycznych i nauk o zdrowiu pod red. K. Pujer, Wrocław 2019. 
  4. Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 4/2016. 
  5. https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/biblioteczka-pszczelarza-z-pasja-ksiazki-pasieki/166-wszystko-o-miodzie-i-jego-pozyskiwaniu/1783-rodzaje-i-odmiany-miodu-sklad-chemiczny-i-wlasciwosci 

Zobacz produkt:

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Produkty

DEXA to leki przeciwkaszlowe dopasowane do całej rodziny

Wybierz odpowiedni produkt dopasowany do wieku pacjenta

DexaPICO®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy

Dla dzieci od 2 lat

Więcej →

DexaPINI®

Dekstrometorfan + wyciąg sosnowy i nalewka z owocu kopru włoskiego

Dla dzieci od 6 lat i dorosłych

Więcej →

DexaCAPS®

Dekstrometorfan + wyciąg z kwiatostanu lipy i wyciąg z liścia melisy

Dla młodzieży powyżej 12 lat i dorosłych

Więcej →

Leki przeciwkaszlowe marki DEXA wskazane są do stosowania w stanach męczącego suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych.

Wiedza

więcej o suchym kaszlu →