Budowa krtani – gdzie jest i jak wygląda?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Budowa krtani u człowieka wydaje się dość zawiła, ale dzięki temu organ ten może pełnić bardzo ważne funkcje. To m.in. dzięki specyficznej anatomii tego narządu potrafimy wydobywać z siebie dźwięki, a co za tym idzie mówić, a nawet śpiewać. Zasługą krtani jest również to, że wszystko co spożywamy nie trafia przypadkowo do układu oddechowego.
Sprawdź, gdzie dokładnie jest krtań, jak wygląda i jakie pełni funkcje. Dowiedz się, jak odpowiednio ją nawilżać i na czym polega jej badanie.
Gdzie jest krtań?
Krtań (łac. larynx) to nieparzysty narząd należący do górnego odcinka układu oddechowego, który łączy gardło z tchawicą. Swoim kształtem przypomina odwróconą trójścienną piramidę o ściętym i nieco zaokrąglonym wierzchołku. U ludzi osiąga długość ok. 4-6 cm i służy w głównej mierze do przewodzenia powietrza, wytwarzania dźwięków, ale również do ochrony układu oddechowego.
Gdzie znajduje się krtań? Krtań u człowieka położona jest w obrębie środkowej części szyi, poniżej nasady języka i kości gnykowej, z którymi zespolona jest aparatem więzadłowym i mięśniowym. Gardło z krtanią łączy tzw. wejście do krtani , czyli otwór górny krtani. U dołu krtań przechodzi w tchawicę.
Położenie krtani w stosunku do kręgosłupa jest zróżnicowane i zmienne. Zależy przede wszystkim od płci i wieku.
W związku z czym krtań:
- u dzieci położona jest pomiędzy drugim a czwartym (C2 a C4) lub trzecim a piątym kręgiem (C3 a C5),
- u kobiet przebiega od czwartego do szóstego kręgu (między C4 a C6),
- u mężczyzn znajduje się na odcinku od piątego do siódmego kręgu (pomiędzy C5 a C7).
Budowa krtani
Budowa gardła i krtani jest wielopłaszczyznowa. Sama krtań składa się:
- ze szkieletu krtani zbudowanego z chrząstek oraz ich połączeń, m.in. więzadeł i stawów,
- jamy krtani wysłanej błoną śluzową,
- mięśni ograniczających jamę krtani.
Szkielet krtani, czyli jej swoiste rusztowanie, tworzą chrząstki krtani, w tym chrząstki szkliste, włókniste oraz włóknisto-elastyczne, które dzielą się na parzyste i nieparzyste.
Największa, najbardziej charakterystyczna i wyjątkowo istotna w budowie anatomicznej krtani jest chrząstka tarczowata. Tworzy ona przedni szkielet górnej powierzchni krtani i chroni aparat głosowy i drogi powietrza. Składa się z dwóch symetrycznych płytek, które łącząc się ze sobą tworzą kąt otwarty ku tyłowi. Jest on rozwarty u kobiet, a ostry lub prosty u mężczyzn.
To właśnie ten element krtani i jego specyficzne ułożenie uwidaczniają się na szyi w postaci wyniosłości krtaniowej, znanej w potocznym nazewnictwie, jako „jabłko Adama”. Wyniosłość krtaniowa wyraźnie zaznacza się pod skórą szyi u mężczyzn, natomiast u kobiet jedynie w niewielkim stopniu.
Najniżej w strukturze krtani położona jest chrząstka pierścieniowata. Chociaż jest mniejsza od chrząstki tarczowatej, to jest od niej grubsza, a przy tym mocniejsza. Chrzęstne podłoże nagłośni stanowi z kolei chrząstka nagłośniowa, która otwiera lub zamyka wejście do krtani.
Istnieją różne formy połączeń chrząstek krtani, w tym ścisłe i stawowe oraz więzadłowe i błoniaste.
Specyficzną budowę ma również jama krtani, czyli jej wnętrze, w skład której wchodzą trzy piętra:
- górne – przedsionek krtani,
- środkowe – jama krtani pośrednia,
- dolne – jama podgłośniowa.
W pośredniej jamie krtani umiejscowiona jest głośnia, czyli aparat wytwarzający dźwięki. W jej skład wchodzą wargi głosowe, których wolne brzegi tworzą fałdy głosowe, znane jako struny głosowe.
Pomiędzy strunami głosowymi leży najwęższe miejsce w krtani, czyli szpara głośni. To specyficzna szczelina, która podczas mówienia zwęża się lub rozszerza pod wpływem mięśni krtani. Powietrze z płuc przepływające przez szparę głośni wprawia fałdy głosowe w drgania, co prowadzi do generowania głosu.
Umiejscowienie w punkcie połączenia dróg oddechowych i pokarmowych sprawia, że ciekawą budowę ma również błona śluzowa krtani. Krtaniowa powierzchnia nagłośni, fałdy przedsionkowe, przedsionek krtani i fałdy głosowe pokryte są częściowo zrogowaciałym, wielowarstwowym nabłonkiem płaskim. Pozostałe obszary krtani wyściełane są nabłonkiem wielorzędowym migawkowym.
Za unerwienie krtani odpowiadają gałęzie nerwu błędnego, w tym nerw krtaniowy górny i nerw krtaniowy dolny.
Funkcje krtani
Funkcja krtani nie ogranicza się do jednego zadania i jest bardziej znacząca niż mogłoby się wydawać. Do głównych czynności krtani zalicza się:
- przepływ powietrza podczas oddychania,
- wytwarzanie dźwięków,
- ochronę dolnych dróg oddechowych,
- zamknięcie głośniowe z unieruchomieniem klatki piersiowej.
Krtań odpowiada przede wszystkim za fonację, czyli proces powstawania głosu, w tym również zmianę barwy, tonacji, czy siły wydawanych dźwięków.
Głos może być słyszalny tylko wówczas, gdy wydychane powietrze przechodzi przez krtań i powoduje drganie zbliżonych do siebie fałd głosowych. Dźwięk wywoływany jest zatem przez drganie fal powietrznych.
Wpływ na wysokość dźwięków mają:
- napięcia, długość i grubość warg głosowych, a tym samym i więzadeł głosowych,
- tempo zmian kształtu warg głosowych,
- wielkość krtani,
- położenie krtani względem gardła,
- siły naporu powietrza wydechowego.
Funkcja oddechowa krtani jest dość oczywista i wynika z tego, iż narząd ten jest integralną częścią układu oddechowego. Powietrze wnikające z zewnątrz podczas wdechu przemieszcza się przez krtań, aby dotrzeć do dolnych dróg oddechowych, a w trakcie wydechu powraca tą samą drogą.
Ochronna rola krtani polega na uniemożliwieniu przedostawania się spożywanego pokarmu z jamy gardła do jej wnętrza i dolnych odcinków dróg oddechowych.
Jest to możliwe dzięki:
- zamknięciu wejścia do krtani podczas połykania,
- zamknięciu głośni,
- odruchowym wstrzymaniu oddychania,
- odruchowi kaszlowemu.
Unieruchomienie klatki piersiowej polega z kolei na tym, że układ oddechowy zamykany jest na poziomie głośni w celu zabezpieczenia go podczas różnorodnych czynności organizmu, na przykład w czasie kaszlu, wymiotów, porodu, oddawania moczu, czy defekacji.
Mięśnie krtani
Mięśnie krtani nie tylko występują w różnych obszarach opisywanego narządu, ale przypisuje im się rozmaite funkcje. To sprawia, że dzielą się zarówno ze względu na położenie, jak i z uwagi na wykonywane czynności.
Podział topograficzny wyróżnia:
- mięśnie zewnętrzne krtani,
- mięśnie wewnętrzne krtani, zwane mięśniami właściwymi krtani.
Mięśnie zewnętrzne krtani rozciągają się pomiędzy krtanią i innymi strukturami. Ich rola sprowadza się do poruszania krtanią i ustalania jej położenia.
Mięśnie właściwe krtani odpowiadają z kolei za wzajemne położenie chrząstek. Ich nazwy pochodzą od chrząstek, z którymi się wiążą.
Pod względem czynności mięśnie krtani dzieli się na:
- mięsień rozszerzający szparę głośni,
- mięśnie zwężające szparę głośni,
- mięśnie napinające fałdy głosowe,
- mięśnie rozluźniające fałdy głosowe.
Mięśnie wewnętrzne i jeden mięsień zewnętrzny działają synergistycznie (współdziałają w wykonywaniu tego samego rodzaju ruchu) i antagonistycznie (podczas ruchu jeden kurczy się bardziej od drugiego), kontrolując przy tym funkcję krtani. Otwierają one i zamykają głośnię, a także utrzymują fałdy głosowe w napięciu.
Badanie krtani
Badanie krtani ma ocenić przede wszystkim:
- ustawienie krtani i jej pozycję względem sąsiadujących struktur szyi,
- budowę wewnętrzną narządu,
- występowanie wszelkich zaburzeń czynnościowych, czy zmian błony śluzowej.
Jeśli doskwierają nam konkretne dolegliwości w obrębie krtani, czy pobliskich obszarów anatomicznych to możemy na początek wybrać wizytę u lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby wystawi skierowanie do laryngologa.
Wstępnego rozpoznania specjalista dokonuje na podstawie:
- szczegółowego wywiadu lekarskiego,
- oglądania krtani za pomocą lusterka laryngologicznego,
Jeśli istnieją podstawy do bardziej szczegółowej diagnostyki to lekarz może zlecić badanie endoskopowe krtani.
Do najpopularniejszych technik badania krtani zalicza się obecnie:
- laryngoskopię pośrednią – podczas której krtań jest badana za pomocą lusterka laryngologicznego,
- laryngoskopię bezpośrednią – z zastosowaniem endoskopu sztywnego lub giętkiego,
- obrazowanie – wykorzystujące tomografię komputerową (TK) lub rezonans magnetyczny (MR),
- stroboskopię – umożliwiającą szczegółową analizę czynności krtani, zwłaszcza ocenę ruchów fałdów głosowych podczas tworzenia dźwięku,
- elektromiografię (EMG) – czyli zapis elektrycznej czynności mięśni i nerwów.
Sama wizyta u laryngologa nie wymaga specjalnego przygotowania, ale w przypadku konkretnych badań warto w tej kwestii zasięgnąć porady lekarza.
Czym nawilżyć gardło i krtań?
Praca głosem przez wiele godzin, suche powietrze, nieprawidłowa emisja głosu, przeciągi, narażenie na dym tytoniowy i zanieczyszczenie powietrza, długotrwałe przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, intensywny trening, wysoka temperatura, infekcje wirusowe, a nawet stres, to jedynie część przyczyn, które mogą prowadzić do uczucia suchości oraz uciążliwego drapania w gardle i krtani, a nawet zaburzeń głosu.
Czym nawilżyć gardło, aby odzyskać komfort? Wszystko uzależnione jest od podłoża problemu, ale wśród domowych i naturalnych sposobów na nawilżenie krtani wymienia się:
- właściwe nawadnianie organizmu, w szczególności niegazowaną wodą, czy herbatami ziołowymi;
- stosowanie naturalnych preparatów w różnej postaci na bazie wyciągów roślinnych, na przykład z porostu islandzkiego, imbiru, goryczki żółtej, dziewanny, korzenia prawoślazu, tymianku, czy mięty pieprzowej;
- inhalacje ziołowymi naparami, np. z wykorzystaniem ww. ziół;
- płukanie jamy ustnej naparem z nasion siemienia lnianego;
- zapewnienie odpowiedniego nawilżenie powietrza, przy pomocy specjalnych urządzeń nawilżających lub chociażby mokrych ręczników na kaloryferze;
- przyjmowanie naturalnych syropów, np. na bazie miodu i imbiru;
- wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie w nich właściwej temperatury (ok. 18-20°C), szczególnie w nocy w sypialni;
- dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej;
- bezwzględne unikanie palenia tytoniu;
- ograniczenie spożycia alkoholu, kofeiny i mocnej herbaty;
- modyfikację diety polegającą na wyeliminowaniu nadmiaru cukru i soli, w tym na odstawieniu słodkich gazowanych napojów;
- stosowanie sprayów do gardła na bazie oliwy z oliwek;
- unikanie mówienia zbyt głośno i wysokim tonem oraz rozmów na zimnym powietrzu;
- minimalizowanie sytuacji stresowych i naukę technik relaksacyjnych;
- stronienie od ostrych przypraw i gorących potraw.
Jeśli nie masz pewności, co na krtań pomoże lub stosowanie domowych metod nie przynosi rezultatów, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Autor: Marta Roszkowska
Konsultacja merytoryczna: lekarz rodzinny Marta Falcman-Sobczak
Bibliografia:
- Adam Bochenek, Michał Reicher: „Anatomia człowieka. Tom II”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006.
- Jerzy Walocha: Anatomia prawidłowa człowieka – klatka piersiowa, wyd. I, t. II., Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013, s. 118-127, ISBN 978-83-233-3577-1.
- Jacek Grudziński: Anatomia układu oddechowego. Fizjologia układu oddechowego, Podstawy anatomii i fizjologii, wykład, [dostęp online: 01.03.2021].
- Stanisław Konturek: Fizjologia człowieka, Tom III, Oddychanie, czynności nerek, równowaga kwasowo-zasadowa, płyny ustrojowe, wyd. VI poszerzone, Kraków, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001, s. 79–86, ISBN 978-83-233-1503-2.
- Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski: Interna Skrzeklika, wydawnictwo MP, wyd. 11, Kraków 2020, ISBN: 978-83-7430-628-7.
- F.H. Netter: Atlas anatomii człowieka Nettera. Polskie mianownictwo anatomiczne, wyd. I polskie, red. J. Moryś, ISBN: 978-83-7609-337-6.