Kaszel u dziecka w nocy – domowe sposoby
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Kaszel u dziecka w nocy jest dolegliwością uciążliwą, szczególnie gdy objawia się nagłymi atakami i uniemożliwia spokojny sen. Jego podłoża mogą być rozmaite. Najczęściej ma on postać kaszlu suchego, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie. Jak sobie z nim radzić domowymi sposobami? Co robić, by zniwelować dokuczliwe objawy?
Dlaczego dziecko kaszle w nocy?
Kaszel jest reakcją obronną organizmu, pomaga oczyszczać drogi oddechowe z drobnoustrojów lub innych ciał obcych.
Kaszel u dziecka w nocy może mieć rozmaity charakter. Niekiedy trwa krótko, innym razem przybiera przedłużającą się lub nawet przewlekłą postać. Może występować tylko w nocy lub współistnieć z kaszlem pojawiającym się w ciągu dnia.
Przeważnie jest suchy i napadowy. Skąd zatem się bierze? Najczęściej jest objawem infekcji. Może być również spowodowany czynnikami zewnętrznymi, np. zbyt suchym powietrzem. Często zdarza się, że dziecko kaszle tylko w nocy, śpiąc w klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu. Przyczyną jest tu przesuszenie śluzówki górnych dróg oddechowych wywołujące odruch kaszlowy. Bez podjęcia odpowiednich kroków problem się nasila.
Ponieważ kaszel występujący u dzieci nocą jest szczególnie uciążliwy, warto wiedzieć, jakimi sposobami można go niwelować. Nie zawsze od razu trzeba sięgać po farmakologiczne rozwiązania. Są sytuacje (np. zbyt suche środowisko), w których sprawdzą się domowe sposoby i nie dojdzie do konieczności podawania leków.
Kaszel tylko w nocy wymaga stosowania wszelkich środków w porze wieczornej, by ich działanie umożliwiało jak najdłuższy spokojny sen. Wyeliminowanie napadów suchego kaszlu nocą sprzyja regeneracji przesuszonej lub podrażnionej śluzówki.
Domowe sposoby na kaszel w nocy u dziecka
Kiedy podłożem kaszlu u dziecka okazuje się infekcja, stosowanie domowych sposobów ma jedynie charakter wspierający zalecone leczenie, ale skutecznie może przyspieszyć terapię i złagodzić uciążliwe objawy.
Znane od lat i sprawdzone domowe metody na suchy kaszel w nocy u dziecka to m.in.:
- siemię lniane,
- imbir,
- miód,
- syrop z cebuli.
Siemię lniane na suchy kaszel jest szczególnie skuteczne, kiedy podłożem dolegliwości jest przesuszona śluzówka górnych dróg oddechowych. Napar z siemienia ma gęstą i lepką konsystencję, która podczas jej spożywania oblepia śluzówkę, tworząc jej barierę ochronną, a dzięki właściwościom gojącym i nawilżającym, przyspiesza jej regenerację.
Imbir na kaszel suchy działa najskuteczniej w postaci świeżej. Starty imbir warto zmieszać z miodem lub cukrem trzcinowym – takie połączenie wykazuje wysoką skuteczność w łagodzeniu suchego kaszlu, a zagęszczona mikstura – podobnie jak siemię lniane, dłużej utrzymuje się na śluzówce.
Miód nie tylko wykazuje właściwości łagodzące, dzięki czemu podawany na suchy kaszel u dzieci w nocy pomaga łagodzić dokuczliwe objawy. Podnosi również odporność, co wspiera zwalczanie przeziębienia. Można łączyć go nie tylko z imbirem, lecz także z cytryną, cebulą lub anyżem.
Od dawien dawna stosowany domowy sposób na nocny kaszel u dziecka to także syrop z cebuli. Jego przygotowanie jest proste – cebulę wystarczy pokroić w kostkę lub piórka, a następnie zasypać ją cukrem lub zalać miodem i odstawić do puszczenia soku. Łyżeczka syropu przed snem pozwala niwelować ryzyko napadów suchego kaszlu podczas snu. Cebula zawdzięcza swą skuteczność właściwościom przeciwzapalnym i spazmolitycznym.
Co na kaszel u dziecka w nocy?
Co na kaszel u dziecka w nocy może okazać się skuteczne, oprócz syropów i mikstur podawanych doustnie? Kiedy jest on suchy, duszący i powoduje podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych, bardzo ważne jest, by podawać dziecku odpowiednią ilość płynów nie tylko przed snem, ale w ciągu całego dnia. Pozwala to na przywrócenie właściwego nawilżenia śluzówki, a tym samym zniwelowanie napadów kaszlu.
Niezwykle istotne jest również utrzymanie odpowiedniego nawilżenia środowiska, w którym dziecko śpi. Aby powietrze nie było zbyt suche, można wieczorem:
- wywietrzyć pokój (ważne, aby wietrzenie było krótkie, acz intensywne – najlepiej jest otworzyć okno na oścież na kilka minut. Pozwala to na wymianę powietrza, nie powodując jednocześnie nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia),
- zimą – położyć na grzejniku np. mokry ręcznik – parująca z niego woda skutecznie nawilża powietrze w pomieszczeniu,
- zastosować nawilżacz powietrza – należy jednak pamiętać, że nawilżaczy nie powinno się używać stale, po ustąpieniu dolegliwości lepiej powrócić do naturalnych metod, np. wietrzenia pokoju.
Wietrzenie pomieszczeń nie tylko pomaga utrzymać w nich odpowiedni poziom wilgoci, ale również pozbyć się drobnoustrojów.
Na suchy, męczący kaszel u dziecka w nocy można także zastosować inhalacje. Skuteczność w nawilżaniu śluzówki wykazuje sól fizjologiczna, którą najlepiej jest stosować przy pomocy nebulizatora zamieniającego płyn w drobną mgiełkę wdychaną wraz z powietrzem przez przeznaczoną do tego maseczkę. Sól fizjologiczna jest całkowicie bezpieczna, nie powoduje reakcji alergicznych, nawilża i przyspiesza regenerację podrażnionych błon śluzowych.
Nocny kaszel u dziecka – jak pomóc?
Podawanie syropów przeciwkaszlowych lub domowe sposoby na kaszel w nocy u dziecka należy traktować jedynie doraźnie lub wspomagająco wobec terapii lekarskiej. Jeśli suchy kaszel u dziecka podczas snu utrzymuje się dłuższy czas lub jego ataki są częste (dziecko kaszle nie tylko po zaśnięciu, ale też kilka razy w ciągu nocy i po niej) i powoduje znaczący dyskomfort, konieczna jest wizyta u lekarza celem ustalenia jego dokładnej przyczyny. Do lekarza należy udać się również wtedy, gdy poza kaszlem pojawią się inne objawy, np. gorączka, katar, osłabienie.
Pojedynczy atak suchego kaszlu w nocy u dziecka można zwalczyćc doraźnie, nawilżając śluzówkę inhalacją lub intensywnym przewietrzeniem pokoju. Jeśli jednak dziecko kaszle podczas snu kilkakrotnie, a ataki są długie i podrażniają śluzówkę, doraźne rozwiązania i domowe metody mogą okazać się niewystarczające. Objawów takich nie można zatem lekceważyć, ponieważ brak zastosowania odpowiedniego leczenia w porę może doprowadzić do poważniejszych powikłań.
Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz rodzinny Marta Falcman-Sobczak
Bibliografia:
- Anna Jung, Anna Maślany, Przewlekły kaszel u dziecka – problem diagnostyczny i terapeutyczny, w: Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8 (2), str. 97-100 http://pimr.pl/artykul.php?a=295 7.01.2021
- Aleksandra Undrunas, Krzysztof Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol. 11, nr 4, str. 149-155 https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/54801/41732 7.01.2021
- Szumny, E. Szypuła, M. Szydłowski, E. Chlebda, M. Szypiec-Spring, A. Szumny, Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego, w: Dental and Medical Problems 2007, 44, 4, 507–515 https://www.dbc.wroc.pl/Content/2169/PDF/x14-szumn.pdf 7.01.2021
- Jagiełło, E. Kołeczek, M. Horochowska, Z. Zdrojewicz, A. Głowaczewska, Bursztynowe źródło zdrowia – zastosowanie miodu we współczesnej medycynie, w: Medycyna Rodzinna 2018; 21(1): 64-69 http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2018/06/mr_2018_064-069.pdf 7.01.2021